Süs Havuzu Motoru

Bulundukları mekâna görsel ve estetik yönden büyük zenginlik katan süs havuzlarının yapım aşamasında kullanılan malzemelerden birisi de süs havuzunun motorudur. Çeşitli boyda ve güçte olan bu motorların kullanım şekilleri havuzun boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Filtrasyon sistemlerinde ve suyu sirküle etmede bu motorlar büyük öneme sahiptir.

Süs havuzunda kullanılacak olan motorun düzgün bir şekilde çalışıp çalışmaması oldukça önemlidir. Bu yüzden kullanılan motorun sorunsuz bir performans sağlayabilmesi açısından aşınmaz seramik yataklara sahip olması gereklidir. Bununla beraber aşırı ısınmada, motorun çalışması etkileyecek nitelikte sorunlardan olup, aşırı ısınmaya karşı otomatik kapatma sistemleri bu sorunu çözümleyebilmektedir.

Havuzun içerisinde kullanılan motorun enerji maliyetinin düşük olması tercih sebepleri arasındadır. Ekonomik işletme maliyetine sahip motorların daha çok tercih edilmesi bundan kaynaklıdır. Süs havuzu fıskiyelerinde ve filtrasyon aşamalarında ideal kullanım sağlayan motorlar kirli suda çalışabilme özelliğine sahiptirler. Su altında olduğu gibi su üstünde de kullanımı sağlanabilen pompaların birçoğu bakımı esnasında kolaylık sağlaması açısından çıkarılabilen rotor sistemine sahiptir.

Farklı modellere sahip olan su motorları tatlı ve tuzlu suda kullanılabilme özelliklerinin yanı sıra su geçirmez olmaları yönüyle de bilinirler. Boyut ve ağırlıkları farklı olan bu motorların su basma yükseklikleri de kullanılan modele göre değişkenlik göstermektedir. Tüm bunların yanı sıra ileride sorun yaşanmaması açısından doğru seçimin yapılması da oldukça önemlidir.