Süs Havuzu

Hem görsel hem de işitsel yönden bir şölen niteliği taşıyan süs havuzları ruha dinginlik vermenin yanı sıra dekorasyon açısından da bulundukları mekâna hoş bir görünüm katarlar. Farklı boyut, şekil ve renklere sahip doğal ve yapay formlardaki süs havuzlarının kullanım alanları ise oldukça geniştir. Parklarda, bahçelerde, otellerde, balkonlarda, kavşaklarda, ev ve işyerlerinde estetik görünümleri dolayısıyla tercih edilen süs havuzları, bu görünümleriyle insanları günlük yaşamın sıkıntılarından bir an olsun uzaklaştırabilmekte ve rahatlatabilmektedir.

Büyüklük ve şekilleri isteğe bağlı olarak değişen süs havuzları aydınlatma ekipmanları ve farklı seçeneklerdeki fıskiye sistemleri sayesinde daha cezbedici bir görünüme kavuşmaktadır. Üstelik bu görünümlerinin yanı sıra suyun dinlendirici sesini de beraberinde getiren süs havuzları günün yorgunluğu çıkarmak, yanı başında kahvenizi yudumlamak için ideal alanlardan biridir. Bahçe dekorasyonlarının vazgeçilmez parçalarından biri olan su, süs havuzlarıyla bütünleşerek yanı başındakilere keyifli anlar yaşatmaktadır. Bulunduğu yerin havasını anında değiştiren ve yepyeni bir soluk kazandıran bu havuzlar kentlerin görselliğinde de önemli bir konuma sahiptir. Özellikle bulvarların bulunduğu kavşak noktalarında sıklıkla rastladığımız süs havuzları yüksek çekim gücüne sahiptir.

Üstelik yapımlarının kolay olması da bu havuzların tercih sebeplerinden biridir. Süs havuzlarının çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkündür: Şelale havuzları, bitki havuzları, balık havuzları, fıskiye sistemli havuzlar, iç ya da dış mekân havuzları, heykel havuzları, su küresi…