Süs Havuzu Aydınlatma

Yanı başında bulunanları suyun dinginlik veren ve huzur katan sesi ile buluşturan süs havuzları işitsel etkilerinin yanı sıra görsel olarak da büyük çekim gücüne sahiptir. Bulundukları mekâna dekorasyon açısından büyük zenginlik katan süs havuzlarındaki en önemli unsurlardan birisi de aydınlatmadır. Aydınlatma ekipmanları sayesinde ortaya çıkan çeşitli ışık oyunları süs havuzlarına renk ve canlılık kazandırmaktadır. Bu ekipmanlar sayesinde yüzeyin üzerindeki bu hareketliliğin yanı sıra su altına da canlılık katılabilmektedir.

Şerit LED aydınlatmalar, plastik gövdeli aydınlatmalar, metal gövdeli aydınlatmalar, ayaklı sualtı lambaları, spot lambalar süs havuzlarında kullanılan aydınlatma ekipmanları arasında yer almaktadır. Bu ekipmanlar aracılığı ile gerçekleştirilen su hareketlerinin renklendirilmesi ve aydınlatılması sağlanabilmektedir. Aydınlatma konusunda en çok tercih edilen ürünlerin başındaysa enerji tasarruflu LED teknolojili ve yüksek kaliteli spot tip halojen aydınlatmalar gelmektedir. Süs havuzu aydınlatma aparatları arasında kırmızı, mavi, yeşil ve sarı renkli armütlerin kullanımı oldukça yaygındır. Paslanmaz çelikten yapılmış su altı spotları kusursuz bir görünümü de beraberinde getirmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan ortamın yapısına göre değişebilen aydınlatma tasarımları geniş bir çeşit yelpazesi sunmaktadır.

Süs havuzlarında kullanılan aydınlatmaları sıva altı ve sıva üstü kullanılanlar olarak ayırmak mümkündür. Tıpkı havuzların boyut ve renklerinde olduğu gibi aydınlatma sistemlerinde de boyutlar ve renkler modele göre değişiklik göstermektedir. Havuz aydınlatmalarında kullanılan tüm bu çeşitler estetik bir görünüm yaratmaktadır.